INTACH report points to hurdles …

  New Delhi: The Indian …

SC bench headed by CJI to hear L…

  New Delhi: The Supreme…

Aadhaar seeding to eliminate mul…

  Kolkata: The Employees…

Tension grips J&K's border r…

  Jammu: Tension gripped…

Include millets in daily diet to…

  Bengaluru: With an vie…

Unfortunate that past government…

  New Delhi: It is the m…

EVMs to have candidates' picture…

  Jaipur:The Electronic …

SC upholds acquittal of 'Pipli L…

  New Delhi: The Supreme…

Karti Chidambaram questioned for…

  New Delhi: Karti Chida…

Decentralise powers in governmen…

  New Delhi: Delhi Chief…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

Asian Games: Events schedule of India, Day 9 (IST)

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

New Delhi: The men’s squash and archery teams secured historic gold medals as India enjoyed their most productive eighth day in the 17th Asian Games so far with an impressive collection of 11 medals to jump to the 11th position in the overall standings on Saturday.
India were also assured of at least five bronze medals in tennis event by reaching the semifinals. All the semifinal encounters will be played tomorrow with the finals slated for September 29 and 30.
Lalita Babar and Sudha Singh clinched a silver and a bronze under dramatic circumstances in women’s 3000m steeplechase after a Bahraini runner was disqualified as India opened their medal account on the opening day of athletics competition.

Women wrestlers Vinesh Phogat and Geetika Jakhar bagged a bronze medal each in 48kg and 63kg freestyle events respectively as India made an impressive start in their wrestling campaign.
In men’s hockey, India defeated China by 2-0 in a crucial encounter to stay alive in the games in their last Pool B game. They will now be against Korea in the semifinals.
With the addition of 10 more medals, India, overnight placed 16th, rose to the 11th position on the table with three gold, five silver and 20 bronze medals. China continued to leave their opponents behind with an impressive haul of 195 medals (96-58-41), followed by South Korea 117 (35-42-40) and Japan 113 (32-43-38).
Following is the schedule of India on Day 9, Sunday (28th September 2014)

ARCHERY:
(All timings in IST) India v Japan: Recurve Women’s Team Bronze Medal Match (06:30 am): Deepika Kumari, L Bombayla Devi, Laxmirani Majhi
ATHLETICS:
Men’s 20km Race Walk Final: K T Irfan and Ganapathi Krishnan (04:30am); Women’s 20km Race Walk: Khushbir Kaur (0730am); Women’s Hammer Throw Final: Manju Bala (03:10pm); Women’s 400m Final: M R Poovamma and Mandeep Kaur (04:00pm); Men’s 400m Final: Kunhu Muhammed and Arokia Rajiv (04:20pm); Men’s 110m Hurdles Round 1 Heat: Siddhanth Thingalaya (05:10pm); Women’s Heptathlon 100m Hurdles Heats (0630am); Women’s Heptathlon High Jump Group A (0710am); Women’s Heptathlon Shot Put Group A (03:00pm); Women’s Heptathlon 200m Heats (05:30pm): Swapna Barman and Susmita Singha Roy
BASKETBALL:
India vs Japan: Women’s Quarterfinal (09:30am)
BOXING:
M C Mary Kom v Si Haijuan (women’s 51kg Quarterfinal); L Sarita Devi v Suvd Erdene Oyungerel (women’s 60kg Quarterfinal); Pooja Rani v Shen Dara Flora (women’s 75kg Quarterfinal); L Devendro Singh (Men’s Light Fly 49kg Round of 16).
CANOE SPRINT:
Men’s K1, K2 semifinals, Men’s C1, C2 semifinals; Women’s K1, K2 semifinals; Men’s K4 semifinals (06:30 am onwards) Golf:
EQUESTRIAN:
Jumping Individual 1st Qualifier: Yashaan Zubin Khambatta, Sehaj Virk, Ashray Butta (0530am) Jumping Team Round 1: YashaanZubinKhambatta, SehajVirk, AshrayButta (0530am).
GOLF:
Men’s Individual Round 4; Men’s Team Round 4; Women’s Individual Round 4; Women’s Team Round 4: Samarth Dwivedi; Feroz Garewal; Udayan Mane; Manu Gandas (03:20am)
HANDBALL:
Men’s Classification 13th-14th Place: India vs UAE (06:30am Women’s Classification 5-8: India vs Uzbekistan (10:30am)
KABADDI:
Women’s Team Preliminary Group A: India vs Bangladesh (05:50am)
Men’s Team Preliminary Group A: India vs Bangladesh (10:30am)
SAILING:
J80 Open Match Racing Round Robin Matches
TENNIS:
Men’s Singles Semifinal: Yuki Bhambri vs Yoshihito Nishioka (JPN) (08:30am); Men’s Doubles Semifinal (India vs Thailand); Women’s Doubles Semifinal (India vs Chinese Taipei); Men’s Doubles Semifinal (India vs South Korea); Mixed Doubles Semifinal (India vs China)
TABLE TENNIS:
Men’s Team Preliminary Round Group B: India vs South Korea (08:30am)
Women’s Team Preliminary Round Group A: India vs China (08:30am)
VOLLEYBALL:
Men’s Play-off Group E: India vs South Korea (11:00am)
WRESTLING:
Women’s Freestyle 55kg 1/8 Final: Babita Kumari vs Srey Mao Dorn (Cambodia); Women’s Freestyle 75 kg Quarterfinal: Jyoti vs Ochirbat Burmaa (Mongolia); Men’s Freestyle 65 kg Quarterfinal: Yogeshwar Dutt vs Jinhyok Kang (North Korea); Men’s Freestyle 97 kg Quarterfinal: Satyawart Kadian.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA Image

*